Budovanie súladu

Autor: Jozef Neoral | 11.1.2009 o 23:17 | Karma článku: 2,31 | Prečítané:  438x

Je dôležitejší smer alebo cesta?

Každá náboženská viera sa zakladá popri inom na presvedčení o jej pravosti, o jej dokonalej pravdivosti ako celku. Ak je pre veriaceho tým, čím by byť mala, stáva sa mu prvoradou smernicou pri každom dôležitom rozhodovaní v každodennom živote. Pre napĺňanie takej vysokej méty je bezpodmienečne nevyhnutné, aby si bol veriaci správnosťou a zmysluplnosťou svojej viery, svojho náboženstva úplne istý. Len tak mu viera môže byť pevným záchytným bodom, o ktorý sa dá bezpečne oprieť v každom snažení. Posvätnou Vecou, v mene ktorej sa v prípade potreby oddá hoci aj obetovať život...

Ako spoľahlivo zistiť, ktoré náboženstvo je to pravé, keď je ich dnes nespočet a každé z nich sa za pravé považuje či aspoň vyhlasuje?

Je tým pravým jedno jediné, alebo takých môže byť viacero?

Nemám dnes v úmysle predostrieť vyčerpávajúce odpovede na takéto otázky. Chcem len upozorniť na jednu z mnohých vhodných príležitostí, pri ktorých si možno tieto nadčasové problémy ujasňovať či upevňovať svoje poznanie v tomto smere. Chcem upozorniť na podujatie, ktoré poskytuje vhodnú pôdu, atmosféru aj inšpiračné zdroje na podobné úvahy i názorové konfrontácie s ďalšími ľuďmi, ktorým tieto otázky nie sú ľahostajné.

O týždeň, v nedeľu 18. januára sa bude v Bratislave konať oslava Svetového dňa náboženstiev.
Ktorých náboženstiev?

Všetkých.

A to napriek, či skôr vďaka ich rozmanitosti.

Každý, kto si chce overiť, či možno mierumilovným spôsobom osláviť všetky náboženstvá odrazu, či možno bez konfliktov a zvád zhromaždiť na jednom mieste stúpencov viacerých z nich (ktorí majú záujem prísť a diskutovať), bude bezpochyby vítaný od 15:00 hod. v Múzeu Jána Cikkera vo Fialkovom údolí 2.

Viac informácií na www.bahai.sk a tiež na Stretnutie.

Ja sa na to stretnutie teším. A vy?

(11. 1. 2009)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Juliette Binoche pre SME: Láska? Všetci v nej robíme tú istú chybu

V novom filme hrá so Gérardom Depardieum, aj keď majú konflikt.


Už ste čítali?