Spokojnosť

Autor: Jozef Neoral | 5.4.2009 o 3:00 | (upravené 8.2.2011 o 1:46) Karma článku: 3,93 | Prečítané:  442x

V ľudskej spoločnosti zatiaľ stále víťazí stádovitosť a konformizmus. Ja sám to nezmením, ale vedomie, že pevne stojím na protipóle tohto stavu, ma napĺňa spokojnosťou.

Je iba málo oblastí v mojom živote, v ktorých som so sebou úplne spokojný. Azda to tak má byť, veď práve zdravá miera nespokojnosti s dosiahnutým stavom svojich výsledkov je hybnou silou zdokonaľovania osobnosti človeka.

Avšak minimálne v jednej z tých oblastí necítim potrebu na sebe niečo zásadné meniť. A to v nestotožňovaní sa s prevládajúcou verejnou mienkou. Aspoň dovtedy, kým vidím a cítim, že tá mienka väčšiny nie je postavená na zdravom základe – na uprednostňovaní vnútornej slobody pred pohodlím osobných výhod a zotrvačnosti v zabehnutých zvyklostiach. Kým je teda stav spoločnosti taký, aký je, som spokojný s tým, že som v tejto spoločnosti stabilne názorovým oponentom. Oponentom síce mierumilovným, nenásilným, predsa však pevne si stojacim za svojimi nekonformnými postojmi.

Prečo toto konštatovanie vyslovujem verejne práve teraz?

Pretože práve teraz sa opäť jednoznačne potvrdil môj spomínaný postoj vo veci vysoko verejnej. V prezidentských voľbách.

V tých voľbách zvíťazil ten kandidát, ktorý má zo všetkých siedmich pôvodných kandidátov u mňa najmenšiu sympatiu a najnižšie preferencie.

A predsa som s výsledkom tých volieb svojím spôsobom spokojný. Napriek tomu, že dopadli protikladne k mojím preferenciám.

Spokojný som s tým, že výsledok volieb mi znovu potvrdil, na ktorej strane názorového spektra je moje miesto. Na tej dosiaľ menšinovej, na ktorej zotrvávam a zotrvať chcem aj naďalej. Nie však preto, že je menšinová, ale preto, že nie je vypočítavá a spiatočnícka.

Aj naďalej teda budem voliť nie tých, čo majú reálne šance byť zvolení, ale tých, ktorých voľba je vecou môjho svedomia.(5. 4. 2009)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátna firma ukázala, ako by sa dalo obísť zvyšovanie príplatkov

Najväčší súkromní zamestnávatelia zhodne tvrdia, že také kroky, ako chystá železničné Cargo, neplánujú.

PLUS

Čo sa deje v Smere? Fico drží Kaliňáka aj za cenu, že stranu pochová

Premiér umlčal hlasy, ktoré volali po personálnych zmenách v jeho strane.

EKONOMIKA

PSA bude v Trnave vyrábať elektromobily. Model je tajomný

Koncern PSA Groupe na Slovensku vyrába Citroën C3 a Peugeot 208.


Už ste čítali?