Pandémia a jej pravopisné i gramatické zvládanie

Autor: Jozef Neoral | 2.2.2021 o 7:22 | (upravené 17.2.2021 o 19:18) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  58x

V súčasnosti sa veľa hovorí a píše o pandémii ochorenia spôsobovaného novým koronavírusom. Vieme však pojmy s tým súvisiace správne zapisovať a správne začleňovať do gramatických vzťahov v slovenčine? Pozrime sa na to bližšie.

Ochorenie, o ktorom je tu reč, sa oficiálne nazýva COVID-19. V tejto jeho pravopisnej podobe ide o skratkové slovo utvorené z anglického spojenia „coronavirus disease 2019“ – je to medzinárodné odborné označenie ochorenia. Z hľadiska slovenskej gramatiky je o ňom potrebné vedieť, že je NESKLONNÉ. Preto nie je správne písať napr. o „COVID-e-19“, ale o ochorení COVID-19 (skloňuje sa iba pojem „ochorenie“, nie však odborné označenie tohto ochorenia).

Toto však platí len pre uvedenú oficiálnu terminologickú skratku, zapisovanú veľkými písmenami.

Pokiaľ ide o používanie názvu daného ochorenia v bežnom jazyku (vo všeobecnej slovenčine), tu prešiel názov ochorenia procesom čiastočného pravopisného zdomácnenia a zapisuje sa malými písmenami: covid-19, prípadne iba covid. V danom pravopisnom tvare ide už o slovenský výraz, ktorý v našom jazyku podlieha normálnemu skloňovaniu, konkrétne podľa mužského neživotného vzoru DUB (kto je zdravý ako buk, hravo skloňuje aj dub). Hovoríme a píšeme tu teda o covide a niektorí pacienti, žiaľ, covidu aj podliehajú. Nakoľko v tomto prípade už nejde o skratkové slovo, ale o všeobecné (nie vlastné) podstatné meno, nepripájajú sa k nemu pádové prípony pomocou spojovníka, ale priamo, bez spojovníka. Spojovník sa tu používa iba v prípade, ak zachovávame v názve aj číslo 19, a to na pripájanie tohto čísla k vyskloňovanému slovu covid, teda napr. píšeme o covide-19.

V jazykovej praxi sa často používa aj vzťahové prídavné meno covidový, napr. vo výraze covidová kríza. Pri ňom sa takisto používajú malé písmená a skloňuje sa podľa vzoru PEKNÝ (hoci mnohým z nás to pekné pripadať nemusí...).

V procese pokračujúceho zdomácňovania týchto pojmov v slovenčine už možno zaznamenávať aj slovné tvary, ktoré svojím pravopisom vyjadrujú slovenskú výslovnosť, a teda sa zapisujú so začiatočným písmenom „k“ namiesto písmena „c“, čiže kovid, kovidový. Tieto tvary podľa lingvistov nemožno považovať za nesprávne.

Ak si doterajšie poznatky stručne zhrnieme, môžeme konštatovať, že v slovenčine sú prípustné všetky spomínané pravopisné tvary: COVID-19, covid-19, covid, covidový aj kovid, kovidový. Avšak prvý z nich je nesklonnou medzinárodnou skratkou, kým ostatné sa v slovenčine normálne skloňujú.

 

V zdravotníckej praxi je potrebné od samotného názvu ochorenia odlišovať názov jeho pôvodcu – nového koronavírusu. Ale to je už ďalšia kapitola, ktorú rozvediem nabudúce.

Dovtedy vám prajem pevné zdravie, správny pravopis a výborne zvládnutú gramatiku.


:-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Počúvajte prezidentku a predstavujte si normálnu vládu (píše Samo Marec)

Nie je to zložité, je to len nemožné.


Už ste čítali?