Protiepidemiologické opatrenia?

Autor: Jozef Neoral | 9.2.2021 o 10:11 | (upravené 23.2.2021 o 14:23) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  68x

Dnes som z úst nemenovaného politika počul výraz „PROTIEPIDEMIOLOGICKÉ opatrenia“. Hoci v slovenských slovníkoch výraz „protiepidemiologický“ nemožno nájsť, nemožno povedať, že by bol úplne nezmyselný. Určitý zmysel má...

Ten zmysel vypovedá najmä o autoroch takýchto vyjadrení.

********

V slovenských slovníkoch možno nájsť bežný výraz – protiepidemický. Ten má nasledujúci význam:
vyvíjajúci činnosť proti epidémiám, zameraný na ochranu pred epidémiou (-iami)“.

A to je zároveň vec, ktorú v tomto čase všetci veľmi potrebujeme. Rovnaký výraz sa mnohonásobne opakuje napríklad aj v „Usmernení hlavného hygienika Slovenskej republiky v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusomSARS-CoV-2“. Úplne správne.

********

A aký význam má skôr spomenutý prívlastok „PROTIEPIDEMIOLOGICKÉ“?

Logicky vyplývajúci zo samotnej logiky slovotvorby takéhoto vykonštruovaného výrazu: ZAMERANÉ PROTI EPIDEMIOLÓGII A EPIDEMIOLÓGOM.

********

Ja som si už dosť dávno zvykol na to, že mnohí politici urputne bojujú proti hocičomu a hocikomu. Proti iným politikom, iným stranám a zoskupeniam a hoci aj proti odborníkom a vedeckým poznatkom. Hlavne aby bolo vidieť, akí sú bojovní...

========

Človek, ktorý používa výraz „PROTIEPIDEMIOLOGICKÉ“, o sebe nevedomky prezrádza, že mu nejde v prvom rade o zvládanie epidémie a všeobecný prospech z toho vyplývajúci. Ide mu o boj, rivalitu, likvidáciu súperov a oponentov. A hoci aj epidemiológie a epidemiológov – ak má dojem, že mu to môže „politicky“ prospieť. Ide mu o moc a osobný prospech.

Upozorňujem na to nielen z pozície jazykového korektora, ale aj preto, aby ste verejných činiteľov POZORNE počúvali a naozaj počuli, čo za ich slovami v skutočnosti stojí. Počúvali a vnímali, či hovoria vedome, kompetentne a rozvážne. A následne sa podľa toho môžete zariadiť pri svojich životných voľbách.

Ďakujem vám, ak radšej pomáhate než bojujete.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Počúvajte prezidentku a predstavujte si normálnu vládu (píše Samo Marec)

Nie je to zložité, je to len nemožné.


Už ste čítali?