Tvrdý prístup nášho pána premiéra

Autor: Jozef Neoral | 22.2.2021 o 21:51 | (upravené 26.2.2021 o 18:11) Karma článku: 4,23 | Prečítané:  128x

Tvrdý prístup k čomu? – Rozhodne nie k tomu, k čomu nie som kompetentný sa vyjadrovať. Teda ani k politike, ani k ekonomike, ani k zdravotníctvu... Zásadne sa verejne nevyjadrujem k veciam, v ktorých nie som odborníkom. Tak teda?

Náš pán premiér má tvrdý prístup k spoluhláske Ľ. Tvrdý a nekompromisný.

So záujmom som si vypočul napríklad záznam z tlačovej konferencie z 19. 2. 2021 a moje sluchové orgány nezaznamenali v reči pána premiéra ani najmenší náznak zmäkčilej výslovnosti mäkkého [ľ]. Takého „ľ“, aké sa teoreticky nachádza napríklad v slovách: ľudia, veľkom, vedľajšie, spoľahli, obyvateľom, bohužiaľ, dobrovoľné, veľmi, cieľ a mnohých ďalších.
Tieto slová v jeho ústnom podaní na konferencii odzneli, no odzneli v nekompromisne tvrdej podobe, teda ako: [ludia, velkom, vedlajšie, spolahli, obyvatelom, bohužial, dobrovolné, velmi, ciel].

Nakoľko pevne verím, že pán Matovič si veľmi ctí naše zákony (vrátane zákona o štátnom jazyku) a tiež zákonné konanie, dospel som k presvedčeniu, že pán premiér trpí špecifickou logopedickou diagnózou, ktorá sa vyznačuje nemožnosťou výslovnosti mäkkého „ľ“, zatiaľ čo všetky ostatné mäkké spoluhlásky dokáže vyslovovať bez zjavných ťažkostí.

Evidentne nejde o nákazlivé ochorenie (ako napr. COVID-19), čiže takto hendikepovanému občanovi zo žiadneho zákona či nariadenia nevyplýva povinnosť pravidelného testovania sa na prítomnosť príslušnej diagnózy a preukazovania sa výsledkami testov príslušným osobám kompetentným v oblasti posudzovania zdravotnej spôsobilosti dodržiavať kodifikované jazykové pravidlá.

Lebo iným spôsobom by som si opísané konanie pána premiéra vysvetliť nedokázal.

 

Na mňa má tvrdý postoj pána premiéra veľmi motivačné účinky.

V prvom rade pre mňa znamená účinné impulzy, aby som od úzkoprsého sústreďovania sa na výlučne písomné aspekty spisovnej slovenčiny rozširoval svoje odborné obzory aj k ústnej, hovorenej stránke našej slovenskej reči. A tak aj činím.

Predmetom môjho aktuálneho odborného štúdia od nástupu pána Matoviča do funkcie premiéra krajiny sa stalo najmä ikonické dielo významného lingvistu Ábela Kráľa: Pravidlá slovenskej výslovnosti.
Je to pre mňa fascinujúce dielo z oblasti slovenskej fonetiky, ktoré mi umožňuje prenikať detailnejšie k poznaniu napríklad toho, aký široký je rozsah tej časti slovenskej slovnej zásoby, ktorej mäkká výslovnosť je pánu premiérovi nemilosrdne odopretá. A tým zároveň prehlbujem svoju empatiu s takýmito ľuďmi.

Zároveň sa teším tomu, že azda po všetkých ostatných stránkach pánu Matovičovi hlasové ústroje slúžia zatiaľ výborne. Veď komunikačne zdatného premiéra naša krajina rozhodne potrebuje.

 

Záujmom o knihu Pravidlá slovenskej výslovnosti som zároveň zistil, že zjavne nie som sám, koho vystúpenia pána premiéra takto motivovali. Očividným dôkazom je fakt, že toto kľúčové slovenské ortoepické dielo Ábela Kráľa je v súčasnosti na Slovensku beznádejne vypredané.

Presvedčiť sa o tom možno napríklad na týchto webových lokalitách:

https://www.pantarhei.sk/knihy/odborna-a-popularno-naucna-literatura/litrerarna-veda-jazykoveda-slovniky/literarna-veda-jazykoveda/pravidla-slovenskej-vyslovnosti-3-vydanie.html

https://www.martinus.sk/?uItem=239164

https://knihy.heureka.sk/pravidla-slovenskej-vyslovnosti-3-vydanie/#prehlad

 

Verím však, že ak pán Matovič bude zotrvávať vo svojej poprednej vládnej funkcii dlhodobejšie, bude to mať blahodarný účinok aj na reedíciu tohto klenotu lingvistickej odbornej literatúry. A tým zároveň na rozvoj slovenskej vedy.

 

********

Na záver sa pridržím zdôraznenia nadobudnutého poznania, že tvrdé časy si vyžadujú tvrdé postoje a občas aj tvrdý jazyk.

 

22. 2. 2021

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Počúvajte prezidentku a predstavujte si normálnu vládu (píše Samo Marec)

Nie je to zložité, je to len nemožné.


Už ste čítali?